Večeras su na Parku Prinčeva u Parizu nogometaši Borussije Dortmund savladali PSG i plasirali se u finale Lige prvaka.

Polufinale koje niko nije očekivao ponudilo je mnogo uzbuđenja u oba meča. Nogometaši PSG važili su za favorita, ali je ekipa Edina Terzića pokazala karakter i čvrstoću te u obje utakmice slavila minimalnim rezultatom.

Nakon što su prije šest dana na Signal Iduna Parku fudbaleri Dortmunda pobijedili 1:0 ekipu PSG-a, danas su ponovili podvig i na gostovanju u Parizu slavili istim rezultatom.

Parižani su od početka meča, uz veliku podršku navijača, krenuli stvarati pritisak na odbranu Dortmunda, ali bez konkretnije prijetnje po gol gostiju. Prvu ozbiljnu priliku na meču ipak su imali gosti kada je u 19. minuti Julian Ryerson snažnim volejom poslao loptu par centimetara pored stative gola Donnarumme.

PSG je diktirao tempo igre i stezao obruč oko gola Dortmunda, ali je u 35. minuti krenula kontra na drugoj strani. Karim Adeyemi je povukao loptu sa svoje polovine, te istrčao jedan na jedan sa golmanom domaćih, ali je njegov udarac odbranio Donnaruma, te se na pauzu otišlo bez pogodaka.

Drugi dio utakmice ponudio je mnogo više već u prvih par minuta. U 47. minuti PSG je mogao doći do gola, ali mladi pulen Warren Zaire-Emery nije iskoristio zicer, jer je sa par metara iz dobre situacije pogodio stativu.

Samo tri minute kasnije miljenik navijača Dortmunda Mats Hummels doveo je svoj tim u vodstvo. Julian Brandt je centrirao loptu iz kornera, a Hummels je precizno poslao u mrežu Parižana za 0:1.

Imao je PSG dvije dobre prilike u nastavku. Prvo je Ramos snažnim udarcem poslao loptu preko prečke, a potom je Nuno Mendes sa velike udaljenosti pogodio stativu.

Igrao se 77. minut kada je sudija Danielle Orsatio poništio pogodak Hummelsa jer nije bio u dozvoljenoj poziciji.

Parižani su u posljednih deset minuta izvršili paljbu na gol Dortmunda. Šanse su imali Mbappe i Marquinhos ali je mreža Gregora Kobela ostala netaknuta, a nedugo zatim su Ousmane Dembele i Vithinha pogađali prečku.

Posljednji sudijski zvižduk na Paku Prinčeva označio je kraj avanture PSG-a u Ligi prvaka ove sezone, dok se Borussia Dortmund nakon 11 godina plasirala u finale Lige prvaka, te će imati šansu da drugi put u historiji osvoje trofej najelitnijeg evropskog takmičenja.