Košarkaši Bostona zaključili su seriju protiv Indiane s takozvanom ‘metlom’ od 4-0 i postali prvaci Istočne konferencije. Tako će ujedno po 23. put u bogatoj klupskoj historiji igrati veliko NBA finale.

Četvrti meč serije odigran je sinoć u Indianapolisu, a odlučen u tijesnom finišu.

Na tri i po minute prije kraja Pacersi si imali vodstvo od 102:98, da bi Celticsi poenima Tatuma i Browna izjednačili, a zatim trojkom Whitea u zadnjoj minuti poveli sa 102:105.

Nembhard zatim nije bio precizan u pokušaju da izjednači, a Indiana je odlučila braniti zadnji napad Bostona, računajući da će joj ostati još nekoliko sekundi u slučaju promašaja gostiju. To se i dogodilo, ali do ofanzivnog skoka je došao Bostonov Jrue Holiday. Prosto je neshvatljivo da Pacersi potom nisu uspjeli napraviti faul. Vrijeme je iscurilo, Celticsi su dobili i četvrtu utakmicu serije…

Pobjednički sastav su predvodili Jaylen Brown (29 poena) i Jayson Tatum (26 poena, 13 skokova). Prvi strijelac Indiane bio je Andrew Nembhard (26 poena, 10 asistencija).

Boston u finalu NBA lige čeka pobjednika serije Dallas – Indiana (trenutno 3-0 za Mavse).